وبسایت فرهنگی ومذهبی فرسا » آرشیو » کدام برادر شاه پهلوی بعد از انقلاب در ایران ماند و سرنوشتش چه شد؟
 • امروز : یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸
 • کدام برادر شاه پهلوی بعد از انقلاب در ایران ماند و سرنوشتش چه شد؟

  محسن رفیقدوست در لابلای خاطرات خود درباره سرنوشت بستگان شاه فراری و مخلوع به نکات جالب توجهی از جمله مدارک به جا مانده از اشرف و برادر محمدرضا نقل می‌کند.

  ادامه مطلب

  محسن رفیقدوست حدود ده سال ریاست بنیاد مستضعفان را بر عهده  داشت و پیش از نیز و در دوران جنگ نیز سال‌ها در سپاه پاسداران به خدمت پرداخت. در سال‌های اخیر خاطرات وی در دو جلد توسط حوزه هنری منتشر شده است. وی در بخشی از خاطرات خود درباره یکی از برادران شاه که به نظر می‌رسد حمیدرضا پهلوی بوده باشد، می‌گوید:

  سؤال: بیستم اردیبهشت ۱۳۷۱ این خبر توجهم را جلب کرد: محمودرضا پهلوی برادر محمدرضا پهلوی در لس‌آنجلس به اتهام قاچاق مواد مخدر دستگیر شد. او را می‌شناختید؟

  رفیقدوست: شنیده بودم، ولی نمی‌شناختمش. در زمان شاه رئیس کل مواد مخدر ایران  اشرف پهلوی بود. بعد از انقلاب وقتی به کاخ مخصوص اشرف رفتم هر چه را که راجع به اشرف می‌گفتند، آنجا دیدم. هم مسائل مربوط به فساد اخلاقش و انواع فیلم‌هایی که از خودش داشت و چیزهایی که تهیه کرده بود، هم انواع مواد مخدر که در آنجا موجود بود. بعد هم داستان‌های مختلفی شنیدم: از جمله اینکه بزرگترین محموله هروئین را خودش با هواپیما منتقل می‌کرده که کسی مزاحمش نشود. الان در پرونده‌های اداره آگاهی زمان شاه اطلاعات زیادی راجع به خاندان شاه دارد. شاه برادر دیگری داشت که در ایران بود . چند دفعه هم به سپاه و پیش من آمد. نامه داده یودیم به او کاری نداشته باشند. مرتب او را می‌گرفتند و به کمیته می‌بردند. نامه را نشان می‌داد، رهایش می‌کردند. بعد از چند وقت هم فوت کرد.

  سؤال: چه صحبتی می‌کرد؟
  رفیقدوست: از خاندان سلطنت طردش کرده بودند. فامیلی‌اش را اسلامی گذاشته بود. می‌گفت: دارم زندگی‌ام را می‌کنم. چرا دست از سرم برنمی‌دارید؟ چکار کنم؟ صورتم را عمل  کنم؟
  خیلی شبیه شاه بود.۱

  برای تاریخ می‌گویم (خاطرات محسن رفیق دوست)، به کوشش سعید علامیان، تهران، سوره مهر، ۱۳۹۴، جلد ۲، ص ۲۰۵.

  منتشرکننده: رجانیوز

   

  نوشته شده توسط admin-mmishiyan در
  

  ارسال نظر

  به نکات زیر قبل از ارسال نظر توجه کنید

  • سوالات خود را در قسمت تماس با ما مطرح کنید.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.